See elementti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "element"
},
"expansion": "Swedish element",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "elementum"
},
"expansion": "Latin elementum",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Swedish element, from Latin elementum.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elementti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "elementti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elementti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "elemen",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "elementaarinen"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"element"
],
"id": "en-elementti-fi-noun-RFkpJnIJ",
"links": [
[
"element",
"element"
]
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Construction",
"orig": "fi:Construction",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "7 93",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "39 61",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "26 74",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 88",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "betonielementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "elementtiasentaja"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "elementtikerrostalo"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "elementtimenetelmä"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "elementtipilari"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "elementtirakentaminen"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "elementtirakenteinen"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "elementtitalo"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "elementtitehdas"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "julkisivuelementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "jäähdytyselementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "kaiutinelementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "kuivaelementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "kylpyhuone-elementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "lämmityselementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "matriisielementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "peruselementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "pienelementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "porraselementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "rakennuselementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "rataelementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "reunaelementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "seinäelementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "suurelementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "symmetriaelementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "sähköelementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "termoelementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "teräsbetonielementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "tiilielementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "tilaelementti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "valoelementti"
}
],
"glosses": [
"prefabricated element, prefabricated section, prefab"
],
"id": "en-elementti-fi-noun-btxd1RpB",
"links": [
[
"construction",
"construction"
],
[
"prefabricated",
"prefabricated"
],
[
"element",
"element"
],
[
"section",
"section"
],
[
"prefab",
"prefab"
]
],
"raw_glosses": [
"(construction) prefabricated element, prefabricated section, prefab"
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "prefab",
"word": "tilaelementti"
}
],
"topics": [
"business",
"construction",
"manufacturing"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelementːi/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞le̞ˌme̞n̪t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-entːi"
}
],
"word": "elementti"
}
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/entːi",
"Rhymes:Finnish/entːi/4 syllables"
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "betonielementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elementtiasentaja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elementtikerrostalo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elementtimenetelmä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elementtipilari"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elementtirakentaminen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elementtirakenteinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elementtitalo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elementtitehdas"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "julkisivuelementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "jäähdytyselementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kaiutinelementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kuivaelementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kylpyhuone-elementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "lämmityselementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "matriisielementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "peruselementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pienelementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "porraselementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rakennuselementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rataelementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "reunaelementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "seinäelementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "suurelementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "symmetriaelementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sähköelementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "termoelementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teräsbetonielementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "tiilielementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "tilaelementti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "valoelementti"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "element"
},
"expansion": "Swedish element",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "elementum"
},
"expansion": "Latin elementum",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Swedish element, from Latin elementum.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elementti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementtinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementtinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elementittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elementeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elementeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "elementteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "elementteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "elementti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elementti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "elemen",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "elementaarinen"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"element"
],
"links": [
[
"element",
"element"
]
]
},
{
"categories": [
"fi:Construction"
],
"glosses": [
"prefabricated element, prefabricated section, prefab"
],
"links": [
[
"construction",
"construction"
],
[
"prefabricated",
"prefabricated"
],
[
"element",
"element"
],
[
"section",
"section"
],
[
"prefab",
"prefab"
]
],
"raw_glosses": [
"(construction) prefabricated element, prefabricated section, prefab"
],
"topics": [
"business",
"construction",
"manufacturing"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelementːi/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞le̞ˌme̞n̪t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-entːi"
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "prefab",
"word": "tilaelementti"
}
],
"word": "elementti"
}
Download raw JSONL data for elementti meaning in All languages combined (22.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.